Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 308e ink cartridge works with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 320 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Multicolour |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 54 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 47.9 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 122 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786390555; (EM1) 196786390562; (LS1) 199764692290; (LS2) 199764692306; (LS3) 199764692313; (SE1) 196786390579 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786390555, 196786390562, 199764692290, 199764692306, 199764692313, 196786390579 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Ink Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 833.1 mm (47.2 x 31.5 x 32.8") |
| Pallet weight (imperial) | 122.2 kg (269.5 lbs) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.19 kg (7.04 lbs) |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
HP EvoMore Ink Cartridges are designed to have a lower carbon footprint compared to standard cartridges by getting twice the number of pages. Fewer cartridge replacements decrease greenhouse gas emissions from plastic use and manufacturing. HP EvoMore Cartridges contain at least 70% recycled plastic and use recycled fibres in their packaging. Once used, you can easily recycle your cartridges through HP Planet Partners.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.