8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 70 Green Inkjet Cartridge (High Yield, 130ml) C9457A
- Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
£114.31
RRP: £124.32
Inc. VAT £137.18
Product Details
General Information
| Cartridge Type | Original |
| Colour | Other Colours |
| Compatibility | HP Designjet Z2100, Z3100 and Z3200 Photo Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Green |
| OEM code | C9457A |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 40 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 190 g |
| Empty weight | 52 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 230 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 436 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.9 kg |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 150 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
| Technical features | Innovative HP Smart printing technology ensures you get outstanding results every time you print. To ensure consistent print quality, interactive system technology in HP 70 Ink Cartridges, HP 70 Printheads and your Designjet printer makes automatic and continuous adjustments to optimize print quality and colour accuracy. |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Ink |
Description
Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.\nPrint just what you envision. Then print it again confident you will get the same colour, the same quality and long-lasting prints. It's no problem with HP printing supplies and Original HP Photo Inks. Avoid waste and rework – saving time and money.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.