8% Off
‹ Prev
Next ›
HP No 70 Grey Standard Capacity Ink Cartridge 130ml - C9450A
- Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
£114.61
RRP: £124.64
Inc. VAT £137.54
Product Details
General Information
| Cartridge Type | Original |
| Colour | Other Colours |
| Compatibility | HP DesignJet Z3100 and Z3200 Photo Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Grey |
| OEM code | C9450A |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 40 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 190 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 230 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 436 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Part |
Description
Ideal for professional photographers and graphic designers who want to produce museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.\nPrint just what you envision. Then print it again confident you will get the same colour, the same quality and long-lasting prints. It's no problem with HP printing supplies and Original HP Photo Inks. Avoid waste and rework – saving time and money.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.