Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Compatibility | HP DesignJet T210, T230, T250, T630, T650 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Width | 119 mm |
| Depth | 46.2 mm |
| Height | 126 mm |
| Weight | 170 g |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 46.2 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 380 g |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet | 1728 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 706.2 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 9.32 kg |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1117 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1117.1 mm (48 x 40 x 44") |
| Pallet weight (imperial) | 706.2 kg (1557 lbs) |
| Box contents | 3 ink cartridges |
| UNSPSC-code | 441031052 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
You're ready to meet every last-minute deadline with Original HP Bright Office Inks designed to fit the way you work by performing reliably, maximizing printhead life, and helping ensure HP warranty protection.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.