Product Details
General Information
| Colour | White |
| Shredding type | Micro-cut shredding |
| Working width | 22 cm |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding CDs | No |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding size | 2 mm |
| Basket volume | 20 L |
| Anti-jam mechanism | Yes |
| Pull-out bin | Yes |
| Noise level | 65 dB |
| Control type | Buttons |
| Castor wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Shredding speed | 1600 mm/min |
| Shredding capacity | 10 sheets |
| Security level (paper) | P-5 |
| Duty cycle | 10 min |
| Autostop on jamming | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | White |
| Cut type | Micro cut |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Power consumption (typical) | 350 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.8 A |
| Power save mode | Yes |
| Width | 354 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 534 mm |
| Weight | 9.4 kg |
Product Information
| Brand | HP |
| Type | Department Shredders |
Description
The reliable HP OneShred 10MC shreds up to 10 A4 sheets at a time to 2 mm x 15 mm clippings in micro-cut mode and has the high security level P-5. This modern document shredder thus fulfils all requirements for the data protection-compliant destruction of personal data, such as patient files and process documents, and is therefore also suitable for use in doctors' surgeries or law firms. With an operating noise level of 65 decibels, the white paper shredder operates relatively quietly and, in addition to your documents and credit cards, also destroys paper clips and staples to dispense with their tedious removal before shredding.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.