Dynamic Impulse Black Series 1400 x 800mm Straight Table Black Top with Cable Ports Black Post Leg I004201
- Impulse freestanding meeting table
- Classic rectangular shape
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive powder coated post leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant Black melamine finish
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | Black |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 740mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Size | 1400mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Weight | 28.5kg |
Product Information
| Brand | Impulse Black Series |
| Type | Meeting Tables |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Classic rectangular shape | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive powder coated post leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant Black melamine finish