Impulse 1200 Coffee Table Beech
- Impulse informal coffee table
- 25mm thick top
- Distinctive arrowhead legs
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant beech melamine finish
- Steel to steel fittings
- StockCode: 44512DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | MFC |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Arrowhead Legs |
| Leg Colour | Beech |
| Height | 435mm |
| Size | 1200mm |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Shape | Rectangular Table |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Top Material | 25mm MFC |
| Weight | 19.1kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Reception Table |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
Impulse informal coffee table | 25mm thick top | Distinctive arrowhead legs | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings