Impulse 1200mm Round Table Beech Top Arrowhead Leg
- Impulse freestanding meeting table
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Distinctive arrowhead legs
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 100Kg
- StockCode: 44596DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | Beech |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 730mm |
| Leg Type | Arrowhead Legs |
| Size | 1200mm |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Shape | Circular Table |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 47.1kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
Impulse freestanding meeting table | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Distinctive arrowhead legs | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 100Kg