Impulse 1200 round Meeting Table White
- Impulse freestanding meeting table
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive silver coated leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 100Kg
- StockCode: 25705DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | No |
| Frame Colour | Silver |
| Manufacturer | The OT Group |
| Leg Type | 4 Post Leg |
| Height | 740mm |
| Size | 1200mm |
| Shape | Circular |
| Stackable | No |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Warranty | 60 Months |
| Top Material | MFC |
| Weight | 23kg |
| With Castors | No |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive black coated leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 100Kg