‹ Prev
Next ›
Industrial General Purpose Truck; Plywood Base; Mesh Sides & Ends with Puncture Proof Wheels; 500kg; Blue/Veneer
Non-Returnable
- Choice of mesh, diamond pattern base, with or without 15mm exterior grade plywood sheet
- Height of sides 275mm
- Available with 340mm dia. REACH compliant pneumatic or puncture proof wheels, with steel centres
- Self assembly required
£565.65
Inc. VAT £678.78
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Plywood Base |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 800x1600x700mm |
| Maximum Load | 500kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Truck Sides | Mesh Sides |
| Tyres | REACH Compliant Steel Centered |
| Wheel Diameter | 340mm |
| Wheel Type | Wheel |
| Weight | 50kg |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Trucks |
Description
Base Material: Mesh/plywood.
Body Height mm: 635.
Body Length mm: 1500.
Body Width mm: 750.
Capacity kg: 400.
Castor Wheel Diameter mm: 340.
Colour: Blue.
GTIN: 5052105488875.
Height mm: 635.
Height of Sides mm: 275.
Platform Height mm: 360.
Platform Length mm: 1500.
Platform Material: Exterior grade plywood.
Platform Width mm: 750.
Type: Mesh platform with sides & ends - ply sheet base.
Weight kg: 43.
Wheel Diameter mm: 340.
Wheel Type: Puncture proof.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.