Dynamic Italia 2400mm Poseur High Gloss Table Black Top 475mm High Leg ITL0322
- 25mm thick desk top profile
- Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter)
- Brushed stainless steel pillars (76mm diameter)
- Weighted base provides stability
- Writable desk surface
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | MFC |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | FSC Certified |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 475mm |
| Leg Type | Trumpet |
| Leg Colour | Silver |
| Weight | 92.9kg |
| Size | 2400mm |
| Shape | Boat Shaped |
| Top Thickness | 25mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Hi-Gloss |
| Type | Boardroom Table |
Description
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by a spectacular writeable/wipe clean hi-gloss boat-shaped top. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
From the Manufacturer
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by a spectacular writeable/wipe clean hi-gloss boat-shaped top. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
25mm thick desk top profile | Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter) | Brushed stainless steel pillars (76mm diameter) | Weighted base provides stability | Writable desk surface