Italia Poseur Table Rectangle 1200/600 Top 1145 High White
- 25mm thick desk top profile
- Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter)
- Brushed stainless steel pillars (76mm diameter)
- Weighted base provides stability
- Two part bolted frame system
- StockCode: 27175DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Frame Colour | Silver |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 2 Pole |
| Height | 1145mm |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Size | 1200mm |
| Weight | 64.7kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Description
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
From the Manufacturer
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
25mm thick desk top profile | Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter) | Brushed stainless steel pillars (76mm diameter) | Weighted base provides stability | Two part bolted frame system