‹ Prev
Next ›
Jabra Biz 1500 Duo Headset 1519-0154
- Great sound, with noise-cancelling microphone and HD Voice to deliver professional sounding calls
- Robust, entry-level design that is easy to use, with all essential features
- All-day comfort, with foam cushions to keep ears cool and a flexible boom-arm that safely rotates 270 degrees
- Easy to use right out of the box
- Quick disconnect version for easy deskphone connectivity
- Noise-cancelling microphones reduce unwanted background noise and are ideal in crowded and noisy open working environments.
- Digital Signal Processing (DSP) reduces background noise and removes echo. It also protects the user against sudden high peaks in volume.
- Enjoy high-definition sound with HD Voice and get crystal-clear communication.
- Jabra Spin Boom Arm with 270¢ª degree boom arm for easy adjustment without breaking.
- Customize your settings with Jabra¡¯s software applications. You get full integration and remote call control with the latest generation of softphones
£56.90
Inc. VAT £68.28
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.95 m |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC, UL, cUL, EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 4500 Hz |
| Impedance | 150 O |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 15% |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 1000 - 5000 Hz |
| Microphone input impedance | 3900 O |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Width | 131 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 120 g |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case width | 399 mm |
| Master (outer) case length | 600 mm |
| Master (outer) case height | 316 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.58 kg |
| Products per master (outer) case | 64 pc(s) |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headset |
Description
The Jabra BIZ 1500 is an entry level, low-cost professional corded headset built for cost-conscious contact centres. With noise-cancellation technology, background noise is reduced, providing a more professional customer experience on every call. Professional Corded Headset for Deskphones. Jabra BIZ 1500 duo QD is a duo headset with a QD (Quick Disconnect) plug that provides instant connectivity to a wide range of deskphone systems.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.