‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 65 Flex Headset Link380 USB-A MS Teams Certified Stereo 26699-999-999
- Up to 21 hours battery talk-time
- Great for hybrid working
- Up to 30m/100ft wireless range
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2-year warranty
- Hybrid Active Noise-Cancellation
- Unique fold-and-go design
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Unique fold-and-go design for portable professionalism
- Best-in-class Hybrid Active Noise-Cancellation (ANC) gives noise the silent treatment
- Keep your voice centre stage with voice-isolating Jabra ClearVoice microphone technology
- Out-of-this-world comfort with Jabra Air Comfort technology
- Dual connectivity, plug-and-play and up to 30m wireless range
- Certified for leading virtual meeting platforms
£212.39
Inc. VAT £254.87
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Foldable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra IntelliTone, Jabra PeakStop, Jabra SafeTone, Jabra Safetone G616 |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | AVRCP, SSP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 O |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling type | Hybrid |
| HearThrough | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 20 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Folding microphone | Yes |
| Number of microphones | 6 |
| Hybrid noise-canceling | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
8am meeting at home. Mid-day catch-up from your local café. In-person presentation in the afternoon. With a unique fold-and-go design to make it the most portable professional headset, premium sound, best-in-class Hybrid ANC* and revolutionary Jabra Air Comfort technology, Evolve2 65 Flex transforms your hybrid workday, so you can work comfortably knowing wherever you wander, your attention won't.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.