‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 75 USB-A Headset with Charging Stand Unified Communication Version Black 27599-989-989
- Up to 36hr single charge battery life
- Great for flexibility in noisy offices
- Bluetooth, up to 30m
- Connect to up to 2 devices
- Built to last
- 2 year warranty
- Adjustable Jabra Advanced Active Noise-Cancellation™
- 8-mic beam-forming technology
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- 8-mic technology for crystal-clear calls
- Jabra Advanced Active Noise-Cancellation™
- Discreet hide-away boom-arm
- Improved comfort with dual-foam tech
- Up to 36 hours battery & fast charge
- Works with all leading UC platforms
£291.71
Inc. VAT £350.05
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| LED indicators | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra SafeTone, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | Yes |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Steel hinges | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 8000 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 O |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| HearThrough | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 5 - 20000 Hz |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Folding microphone | Yes |
| Number of microphones | 8 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headset |
Description
Wherever you do your best work – coffee shop, camper van or even the office(!) – this headset’s cutting-edge audio technology boosts you hybrid working superpowers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.