Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Cable |
| Brand compatibility | Jabra |
| Compatibility | STD |
| Product colour | Black |
| Electronic hook switch (EHS) | No |
| Cable length | 0.8 m |
| Connector 1 | QD |
| Connector 2 | RJ10 |
| Bluetooth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| USB charging | No |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 30 g |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 170 mm |
| Master (outer) case height | 680 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.36 kg |
| Products per master (outer) case | 225 pc(s) |
| Country of origin | China |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headset |
Description
The Jabra GN1200 cord is the solution to the common problem of not being able to connect your headset and telephone. Even though most things have been standardised, the cord connecting the deskphone with the handset or headset is anything but standard as each telephone manufacturer has its own wiring code. Now, with the Jabra GN1200 universal audio processor cord, one cord will work with virtually any phone, providing greater convenience. The Jabra GN1200 features eight microphone volume settings to ensure that the volume of all outgoing calls is at the same user-defined comfortable level.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.