‹ Prev
Next ›
Jabra PanaCast 50 Personal Video Conferencing Grey 8201-237
- Professional-grade audio
- 180° Panoramic-4K video
- Virtual Director for immersive meetings
- Real-time whiteboard content camera stream
- Safety Capacity and Room Usage Insights
- Optimised for all leading UC platforms
- Plug-and-play. Easy to install
- Astounding sound from the world leaders in professional audio
- Unique 180° field of view captures the entire meeting room
- Virtual Director intelligently adjusts the video in real time for more immersive meetings
- Safety Capacity and Room Usage Insights generates anonymous room occupancy data for all your meeting rooms at once
- Network-connected system enables easy remote management and data access
- Real-time whiteboard streaming for more inclusive remote collaboration
- Dynamic Composition feature creates close up views of up to 4 people at once
- Plug-and-play for fast set-up and maximum ease of use
- Intelligent features like Virtual Director, Dynamic Composition, Intelligent Zoom and Intelligent Meeting Space deliver a natural, inclusive meeting experience for all participants
- Easy installation, with a choice of wall mount, table stand and screen mount (VESA)**
- Certified for Microsoft Teams, Microsoft Teams Rooms, Zoom and Zoom Rooms and optimised for all leading UC platforms
- Certified for MS Teams, Zoom and MTR & Zoom Rooms. Optimised for all leading UC platforms
£1,396.37
Inc. VAT £1,675.64
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Wall mountable | Yes |
| PTZ control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 1080 |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| Effective sensor resolution | 13 MP |
| Horizontal field of view | 180° |
| Vertical field of view | 54° |
| Microphone sensitivity | -37 dB |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 8 |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Applications supported | Jabra Sound+, Jabra Direct, Jabra Xpress |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width | 650 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 167 mm |
| Cables included | USB |
| Wall mounting kit | Yes |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Webcam |
Description
The first video bar to combine world-leading Jabra audio with our unique 180° field of view and cutting-edge room usage insights, for an inclusive, collaborative, reinvented meeting experience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.