64% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington CH1000 USB-C 4 Port Hub Black K39124EU
- Hub offers 2 USB-A ports and 2 USB-C port for simple device expansion
- USB 3.1 Gen 1 technology for SuperSpeed data transfer and syncing up to 5 Gbps, which is 10x faster than USB 2.0
- Plug & Play installation with no drivers
- Compact design makes the hub highly portable
- Compatible with Windows 8.1 or above, macOS 10 or above and Chrome OS 44 or above.
- Hub does not support Power Delivery or DisplayPort Alternate Mode
£54.11
RRP: £151.12
Inc. VAT £64.94
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Chrome OS 44 or above; Windows 8.1 or above; macOS 10.10 or above |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 121 g |
| Master (outer) case net weight | 1.05 kg |
| Master (outer) case width | 100 mm |
| Master (outer) case length | 125 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.08 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Description
The CH1000 USB-C 4-Port Hub is the simple, easy way to expand the connectivity of your USB-C device. Connect your peripherals like a mouse, keyboard or flash drive using the two USB-A ports, while using the dual USB-C ports to connect a smartphone or tablet. The hub offers USB 3.1 Gen 1 technology, supporting data transfer speeds up to 5 Gbps. With Plug & Play installation, all your accessories will be up and running quickly, and the compact design means it can be easily packed up and taken with you on the road.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.