64% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington EQ Mouse In A Box Wired - K72480WW
- Minimum 58% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly and cables
- Comfortable ambidextrous design
- Scroll wheel supports efficient navigation.
- 1000DPI optical sensor provides reliable mouse control.
- Reliable wired USB-A connection.
- Includes 3-year limited warranty.
£9.08
RRP: £25.56
Inc. VAT £10.89
Product Details
General Information
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Cable length | 1.8 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Width | 117 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 93 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package weight | 94 g |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, VCCI |
| Special features | EQ |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mouse |
Description
The Mouse-in-a-Box™ EQ is designed for those who value performance without compromising on sustainability. The outer case and buttons are composed of a minimum of 58' post-consumer recycled content*, offering a comfortable rounded shape that caters to both left and right-handed users. The responsive 1000DPI optical sensor and convenient scroll wheel support efficient navigation through long pages. The 1.8m (6') wired USB-A cable ensures reliable connectivity and eliminates the need for batteries. Compatible with Windows 7 or later, macOS and ChromeOS, the Mouse-in-a-Box™ EQ comes with a 3-year limited warranty. * Excludes PCB assembly and cables
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.