Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Steel Base |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Master (outer) case width | 655 mm |
| Master (outer) case length | 305 mm |
| Master (outer) case height | 480 mm |
| Master (outer) case gross weight | 17.8 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 16.8 kg |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Accessories |
Description
The Kensington Extra Wide Monitor Stand combines a durable and stylish design with the ergonomic benefits of raising your monitor height. The extra wide platform offers an organised working environment with plenty of space underneath to store a full-size keyboard and accessories. The steel base elevates your monitor to an optimal viewing height to promote a healthy posture and increase productivity. An essential monitor riser for modern offices focused on employee wellness. Supports iMacs and external monitors up to 32” and 20kg.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.