62% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Wireless Keyboard and Mouse Set K75230UK
- Low-profile, full-size keyboard provides multimedia keys for enhanced productivity and quick access to frequently used applications and files
- Ambidextrous mouse is designed to provide all-day comfort for the right or left hand and provides an optical sensor with 1200 DPI for precise control
- 2.4GHz USB receiver provides a reliable wireless connection up to 10 metres for the keyboard and mouse
- Professional design offers smooth, low-profile keys to make typing more efficient and comfortable
- Secure wireless connection protects sensitive data from potential hackers using AES 128-bit encryption technology
- Spill-proof keyboard resistant to coffee, water and other liquids
- Plug & Play allows you to plug the receiver into your computer’s USB port and immediately start using your keyboard and mouse
- Optimised for your Windows 11 keyboard and mouse needs.
- This product is designed to comfortably fit and be effective for users of all hand sizes.
£55.16
RRP: £145.88
Inc. VAT £66.20
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Windows keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Security algorithms | AES |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Spill resistant |
| Wireless range | 10 m |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 125 x 25 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 524 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package weight | 741 g |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Keyboards |
Description
The Kensington Pro Fit™ Low-Profile Wireless Desktop Set is a reliable solution for the professional workstation. Providing a full-size, spill-proof keyboard with multimedia keys, a comfortable ambidextrous mouse and AES encryption, the Pro Fit Low-Profile Wireless Desktop Set supports a clutter-free and secure workstation.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.