62% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington SmartFit Laptop Riser K52783WW
- SmartFit™ System allows you to find your personal comfort color for optimal ergonomics
- 4 available height settings
- Zero footprint mounting allows you to mount a compatible Kensington universal dock under the laptop platform
- Cable management under the laptop platform helps neatly route cords
- Anti-skid pads keep laptop firmly in place
- Kensington Security Slot available on both right and left legs
- Compatible with laptops up to 15.6” and 7.7 lbs
£93.95
RRP: £248.40
Inc. VAT £112.73
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Black |
| Maximum notebook screen size compatibility | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 3.5 kg |
| Adjustable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Width | 256 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 222 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Package width | 282 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 274 mm |
| Package weight | 1.22 kg |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.76 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50085896527836 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Products per pallet (EU) | 72 pc(s) |
| Special features | Cable Management; SmartFit™; Kensington Security Slot; Zero Footprint Mounting |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop Stand |
Description
When you need to lift your laptop up to eye level, there’s no better ergonomic solution than the SmartFit™ Laptop Riser. Kensington has been a leader in ergonomics for more than 20 years and the laptop riser features the SmartFit™ System, which allows you to find your personal height setting for optimal comfort to reduce neck and back strain while you work. It also utilizes Zero Footprint mounting so you can mount a compatible Kensington universal dock underneath the laptop platform, keeping your desktop less cluttered.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.