‹ Prev
Next ›
Kensington USB 3.0 7-Port Hub + Charging - K39123EU
Non-Returnable
- Plug in your peripheral accessories into any of seven USB 3.0 ports
- Using USB 3.0 technology, the hub supports transfer speeds up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0
- 4 AMPs are available to fast charge smartphones and/or tablets when hub is plugged into a wall outlet for external power
- Ports are compliant with USB BC 1.2 standard & with BC 1.2 devices-iPad 4th gen, iPad Air™ & iPad mini (check your device specs)
- Compatible with systems running Windows 8.1/8/7/Vista/XP and Mac OS X 10.6 or later
- Plug & Play installation with no driver downloads necessary
£243.08
Inc. VAT £291.70
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB ports quantity | 7 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Compatible products | Apple iPad 4, iPad Air, iPad mini |
| USB charging port | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Compatible operating systems | macOS 10.6 or above; Windows XP or above |
| Width | 108 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 62 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 210 g |
| Cable colour | Black |
| Master (outer) case width | 200 mm |
| Master (outer) case length | 205 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.53 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Description
The USB 3.0 7-Port Hub & Charger ensures you can connect all your peripheral desktop accessories to your laptop and charge your smartphone or tablet. Using USB 3.0 technology, each of the 7 ports can support fast transfer speeds. The ports also double as chargers, ensuring the battery on your devices never runs out. With 4 AMPs available, you can use any of the ports to provide a fast charge for up to two tablets, a tablet and a smartphone, or any other combination of low power devices. Insert the USB cable it into your laptop, plug in the power cord and you’re ready to go.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.