62% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington USB Hi-Fi Headphone with Mic - K97601WW
- High-quality stereo sound is provided through powerful 40mm drivers with deep bass and a wide dynamic range to deliver an exceptional listening experience.
- Best-in-class comfort – designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded, the flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use.
- Noise-cancelling microphone uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity.
- 1.8m USB cable is the ideal length for learning environments and strong enough to stand up to heavy use.
- Multi-device compatibility allows headphones to work with Windows, Mac and Chromebook devices.
- Safe listening limit sets the maximum output to 94dB to protect ears from hearing loss associated with excessively loud noise.
£36.36
RRP: £96.88
Inc. VAT £43.64
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Width | 200 mm |
| Depth | 284 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 150 g |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| 2.5 mm connector | No |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Designed with sound clarity and device compatibility in mind, this USB-A Headset offers a high-quality, cost-effective solution that is perfect for e-learning, working from home, educational and office environments and more. Compatible with all USB-A devices running Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.