‹ Prev
Next ›
Kyocera ECOSYS PA5500x 1200 x 1200 DPI A4 Mono Laser Printer
Non-Returnable
- Up to 6 ways of paper input for max. 2,600 sheet capacity
- Strenghen affinity with Microsoft Universal Print
- Optional SSD hard disk with Data Security Kit
- Environmentally friendly: long-life components, low energy consumption
£1,000.26
Inc. VAT £1,200.31
Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 55 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 39.5 ppm |
| Warm-up time | 25 s |
| Time to first page (black, normal) | 4.5 s |
| Maximum duty cycle | 250000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | Epson LQ, IBM ProPrinter, JPEG, OpenXPS, PCL 5e, PCL 6, PCL XL, PCLm, PDF, PWG, PostScript 3, TIFF, URF, XPS |
| Recommended duty cycle | 15000 - 27500 pages per month |
| Printer fonts | Barcode, Bitmap, PCL |
| Number of printer fonts | 93 |
| Replacement cartridges | TK-3430 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 500 sheets |
| Paper input type | Cassette, Paper tray |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 5 |
| Maximum input capacity | 2600 sheets |
| Maximum output capacity | 500 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Multi-purpose tray media types | Legal, Letter |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Custom media width | 140 - 216 mm |
| Custom media length | 210 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 120 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | RJ-45, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
Product Information
| Brand | Kyocera |
| Type | Laser Printer |
Description
The flexible paper handling options with up to 2,600 sheets and modern security features, combined with long-life components provides exceptional efficiency and reliability, making the ECOSYS PA5500x the ideal choice to increase overall performance of workgroups. With a print speed of up 55 pages per minute and a fast first print out, it's always ready when you need it.\n\n
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.