‹ Prev
Next ›
Leitz 180° Active Style Lever Arch File A4 Polypropylene 80mm Celadon Green - Outer carton of 5
Non-Returnable
- Lightweight PP polyfoam material, extremely durable, brushed steel effect cover
- Patented 180° precision mechanism for 50% wider opening and 20% faster filing
- Attractive elastic band fastener for secure transportation of documents
- Inside pockets to store papers, CD and business cards
- Round spine and pen holder for user-friendly handling on the move
- 82 mm spine width. 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
- StockCode: 77561AC
£196.16
Inc. VAT £235.39
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| Environment Support | 95% Recyclable |
| File Colour | Green |
| Dimensions | 318x82x312mm |
| Country of Origin | China |
| Orientation | Portrait |
| Material | Laminated Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 510g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
Innovative and distinctive lever arch file with a soft brushed finish and in a sophisticated range of colours - arctic white, garnet red, celadon green, titan blue and satin black - complementing silver frame. Lightweight material and ergonomic design for easy handling of documents on the move and in the office.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.