63% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz NeXXt Metal Office Stapler Black
- Staples up to 30 sheets of paper (80 gsm)
- Effortless, accurate stapling with patented Direct Impact Technology
- Handy, integrated staple remover
- Rotating anvil allows open and closed stapling, 180° opening enables nailing function
- For Leitz Power Performance P3 staples, 24/6 and 26/6, staples pack included
- 10 year guarantee when using Leitz staples
£24.01
RRP: £64.04
Inc. VAT £28.81
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Stapling capacity | 30 sheets |
| Permanent stapling | Yes |
| Tacking | No |
| Pinning | Yes |
| Product colour | Black |
| Type of staple | P3 |
| Material | Metal, Plastic |
| Media weight | 80 g/m² |
| Adjustable throat depth | Yes |
| Staples loading system | Top |
| Staple remover | Yes |
| Staple remover type | Integrated |
| Width | 145 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 270 g |
| Staples included | Yes |
| Number of staples included | 200 pc(s) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Stapler |
Description
Sturdy metal stapler for everyday use. Robust and reliable. Patented Direct Impact Technology ensures perfect stapling every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.