63% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz Click & Store Magazine File Blue 60470036
- Striking and stylish magazine and catalogue file
- Open top for fast content insertion and easy access
- Fast and easy to assemble thanks to button mechanism and the folding action (reduces storage space when box not needed)
- Give your workplace or your home the WOW factor with this range of products in striking and stylish colours
- Gloss PP finish for a premium look, enhanced durability and an easy to clean surface
- Easy content indexing thanks to high quality metal label holder and white labels
- Made of strong, premium cardboard
- Patented construction for extra protection against accidental opening of the box when heavy content carried
£9.90
RRP: £26.44
Inc. VAT £11.89
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Product colour | Blue |
| Material | Carton |
| Carrying handle(s) | No |
| Lockable lid | No |
| Stackable | Yes |
| Width | 103 mm |
| Depth | 253 mm |
| Height | 330 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 95 x 245 x 310 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Book Racks |
Description
Magazine file with label holder for indexing on the back and front. Collapsible for space saving storage when not in use. Made of strong, premium cardboard. Laminated surface for a better and long-lasting protection. This contemporary design looks great in any office and at home.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.