‹ Prev
Next ›
Leitz 180° WOW Laminated Lever Arch File - Outer Carton of 10
Non-Returnable
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Stylish spine label and dual colour cover
- Thumbhole and rado rings for easy handling
- LAF in striking WOW colours with sophisticated design that let your personality shine through
- 350 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
- FSC® certified
- StockCode: 21706AC
£219.20
Inc. VAT £263.04
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 52x285x318mm |
| Capacity | 350 sheets (80 gsm) |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Orientation | Portrait |
| Material | Laminated Board |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
An Eye-catching geometric pattern will show your WOW factor. The laminated surface gives the file high quality look and feel.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.