‹ Prev
Next ›
Leitz Lever Arch File Paper on Board A4 80mm Spine Width Black (Pack 10) 10801095
- Pack of 10 files
- Colour: Stylish marbled grey effect
- Keeps documents orderly and helps with filing
- Size: A4
- Capacity: 80mm
- Thumbhole and radio rings make filing easy
- Heavy duty board perfect for office use
- Lever arch file opens to 180 degrees for easy access to files
£181.16
Inc. VAT £217.39
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Format | A4 |
| Product colour | Black |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Width | 81 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 530 g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
- Prongs always aligned and tested over 12,000 times 180° mechanism makes it easier to add sections to the file, because you can file from both sides when open Mechanism opens 50% wider than standard Lever Arch Files, saving time and filing larger amounts of paper in one go Heavyweight 100% recycled board A4, 80mm spine, 600 sheet capacity