62% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz Multi Punched Expanding Pocket Polypropylene A4 170 Micron Top Opening with Flap Clear (Pack 5) 47573003
- Protecting flap can be stucked into front sheet for document security
- Suitable for high capacity up to 200 A4 sheets (80 gsm)
- Extremely durable and strong, soft embossed plastic foil in 0.17 mm thickness
- Long lasting with tear protection
- Top opening
- 11 holes for universal use
£14.99
RRP: £39.96
Inc. VAT £17.99
Product Details
General Information
| Colour | N/A |
| Format | 210 x 297 mm (A4) |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Orientation | Portrait |
| Pocket opening | Top |
| Number of fixing holes | 11 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Copy safe | No |
| Thickness | 0.17 mm |
| Width | 236 mm |
| Height | 307 mm |
| Weight | 40 g |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Capacity | 200 sheets |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type |
Description
Expandable 20 mm fold and protecting flap allows for perfect filing of large documents and catalogues. Ideal for lever arch files and binders.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.