63% Off
‹ Prev
Next ›
Leitz Plus Letter Tray Jumbo A4 Portrait Black 52330095
- Convenient storage for even the bulkiest of documents
- The toughest letter tray in its class, designed for strength and durability
- Flexible desktop solution when used in combination with Leitz Plus letter trays Standard, Slim and letter tray drawer unit
- Better organisation with vertical or "stepped" stacking
- Easy document access via large front hand-grap cutout
- Design and print your own label online at www.leitz-easyprint.com
£13.42
RRP: £36.12
Inc. VAT £16.11
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Format | A4 |
| Non-slip feet | No |
| Stackable | Yes |
| Divider | No |
| Number of stacking trays (max) | 8 |
| Suitable for storing | Envelope, Letter, Note, Paper |
| Interior dimensions (W x D x H) | 242 x 330 x 95 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 255 x 357 x 103 mm |
| Weight | 380 g |
| Standard media sizes | A4 |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Letter Trays |
Description
Robust, high capacity letter tray in premium quality. Part of the Leitz Plus modular letter tray system where all 3 sizes can be stacked onto each other vertically or "stepped". Design and colour-coordinated with the Leitz Plus desktop filing range.