‹ Prev
Next ›
Luna Designer Medium Back Mesh Chair with Folding Arms - Red
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Traditional mechanism
- Tension control
- Lumbar support - sculpted
- Arms - foldable
- High back
- Up to 8 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 47284NA
£380.60
Inc. VAT £456.72
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 580mm |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Weight | 15kg |
| With Arms | Folding Arms |
| Seat Height | 445-550mm |
| Seat Width | 500mm |
| Self Assembly | Yes |
| Seat Depth | 500mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Luna |
| Type | Office Chairs |
Description
One of our most popular high back mesh chairs features a fully reclining tilt mechanism lockable in the upright position - adjustable to suit the individual's bodyweight (tension control), folding arms, an AIRFLOW mesh seat, posture contoured mesh back and a stylish black shell with sturdy matching 5 star base. It will provide you with comfort and style for any desired purpose.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.