‹ Prev
Next ›
Mobile Steps with Safety Gate - 4 Tread
Non-Returnable
- Grip & Go: Anti-slip plywood, 600x500mm platform for secure steps
- Steadfast Traction: Wide profile treads with non-slip pattern
- Gate to Success: Spring platform gate for safe access
- Swift & Secure: Braked swivel castors for easy movement
- 150kg Powerhouse: Maximum load of 150kg for heavy-duty tasks
£862.45
Inc. VAT £1,034.94
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Turkey |
| Dimensions | 1030x1540x2000mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 4 Tread |
| Platform Height | 1000mm |
| Platform Size | 600x500mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 35kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 131 |
Product Information
| Brand | Climb-It |
| Type | Ladders |
Description
Anti slip surface plywood, 600x500mm, platform Wide profile treads with a non-slip pattern Spring platform gate Equipped with braked swivel castors Maximum load capacity of 150kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.