Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Height | 700mm |
| Back Width | 530mm |
| Backrest Height | 700mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 530x520x460mm |
| Frame | Metal Frame |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | Cantilever |
| Leg Colour | Black |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Yes |
| Weight | 20.75kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 520mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Trexus |
| Type | Visitor Seating |
Description
Traditional in style, luxurious in feel. This popular range of executive chairs are upholstered in Soft Bonded Leather or fabric with generous cushioning on seat and back
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.