‹ Prev
Next ›
Motorola T62 Twin Pack BP00810LDRMAW
- PMR446 radios - license free
- Easy pairing
- Backlit display
- 16 channels plus 121 privacy codes
- Dual power - rechargeable NiMH batteries (included) or standard AA alkaline batteries
- USB charging
- Hands-free
- Scan / Monitor
- Up to 8km range
- Personalization stickers
£64.15
Inc. VAT £76.98
Product Details
General Information
| Colour | Black/Blue |
| Purpose | Professional mobile radio (PMR) |
| Channels quantity (total) | 16 channels |
| Operating frequency | 12500 MHz |
| Maximum range | 8000 m |
| Display type | LCD |
| Backlight display | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector type | Micro-USB |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Rechargeable | Yes |
| Battery life (max) | 18 h |
| Number of handsets supported (max) | 2 |
| Transmit power | 500 mW |
| Tones quantity | 20 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Width | 540 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 161 g |
| Quantity | 2 |
| Belt clip | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Charger | Yes |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85256000 |
Product Information
| Brand | Motorola |
| Type | 2 Way Radio |
Description
Fully featured, tough and stylish, the TALKABOUT T62 walkie-talkie is the ideal way to stay connected during outdoor adventures. At home, on the campsite, at a festival or simply hiking, the TALKABOUT T62 keeps you in touch. The easy pairing button makes setup a breeze and with USB charging, you can power up in a more convenient way. It is also license free and includes key features such as LCD display, 16 channels and up to 8 km range, with no call charges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.