‹ Prev
Next ›
24 Hour High Back 3 Lever Fabric Operator Chair with Height Adjustable Arms - Black
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Synchro mechanism
- Back height adjustment
- Back angle adjustment
- Lumbar support - sculpted
- Arms - height adjustable
- High back
- Up to 24 hours recommended use
- 120kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 41425NA
£674.72
Inc. VAT £809.66
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Height | 670-720mm |
| Chair Colour | Black |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Height | 490-510mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 23.6Kg |
Product Information
| Brand | Avon |
| Type | Office Chairs |
Description
Our plush high back 24 hour operator chair with headrest is packed with features. Offering height adjustable arms, a height adjustable backrest - its three lever mechanism provides a high level of adjustability via synchronous back and seat angle adjustment with seat height adjustment provided by a class 4 gaslift. Deep foam upholstered in durable fabric provides an extra level of comfort and a sturdy five star base offers solid dependability.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.