‹ Prev
Next ›
Canis High Back Mesh Chair with Moulded Seat Foam, Folding Arms and Optional Headrest - Blue/Black
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Traditional mechanism
- Tension control
- Headrest - fixed
- Lumbar support - sculpted
- High back
- Up to 8 hours recommended use
- Self assembly
- StockCode: 40564NA
£431.40
Inc. VAT £517.68
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back/Seat Action | Seat height adjustment, Tilt Tension control, Traditional Tilt Mechanism |
| Back Height | 680mm |
| Chair Colour | Black/Blue |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| With Arms | Folding Arms |
| Weight | 11.8kg |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 450-530mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Canis |
| Type | Office Chairs |
Description
This alluring and dependable high back mesh chair offers a range of features, comfort and style at the right price. Featuring an expansive posture curved mesh backrest which provides its user with comfort and back support, and an optional headrest which echoes the ergonomic construction of the backrest, along with a plush moulded foam seat and padded folding arms for extra versatility. The chair offers seat height adjustment, tension control which can be adjusted to suit the user’s bodyweight and back angle adjustment which can be free floating or locked in the upright position. A dependable nylon base completes the offering.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.