Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Back/Seat Action | Seat and Back Height Adjustment |
| Back Type | Low |
| Back Height | 310mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 3 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Yes |
| Seat Height | 590-720mm |
| Seat Depth | 430mm |
| Weight | 11kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Derwent |
| Type | Office Chairs |
Description
Our durable wipe-clean polyurethane operator chair is ideal for numerous applications, offering a spring loaded backrest mechanism, back height adjustment and a robust gas lift for easy seat height adjustment. The chrome foot-ring is height adjustable and can be set at any point on the gas lift. Arms may be fitted retrospectively.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.