‹ Prev
Next ›
High Back Operator Chair with Height Adjustable Back & Arms, Seat Slider, Back Tilt Mechanism & Air Lumbar Pump
Non-Returnable
- Back tilt & lock mechanism
- Arm Height Adjustment
- Seat Height Adjustment
- Back Height Adjustment
- Seat Slide Adjustment
- Air Lumbar Pump
- StockCode: 53507NA
£575.16
Inc. VAT £690.19
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Back Height | 600mm |
| Adjustable Lumbar Support | Adjustable Lumbar Pump |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Back height adjustment |
| Dimensions | 720x650x360mm |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Height | 480-580mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Width | 510mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 21kg |
Product Information
| Brand | Harrison |
| Type | Office Chairs |
Description
Customize your comfort with this featureful and ergonomic high back operator chair. Designed to meet the demands of the modern workplace, this moulded foam chair is crafted with a plethora of features to ensure perfect posture and comfort throughout your workday. Find your ideal sitting position with the back tilt & lock mechanism, working in synergy with height adjustable arms, seat and back as well as a seat slider feature and air lumbar pump to offer you fully personalized support. Say goodbye to discomfort and achieve the perfect seating solution with this highly customisable posture curve operator chair today.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.