Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Seat height, Synchro tilt, Back height, Back rake |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Height | 500mm |
| Chair Colour | Grey |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Weight | 14kg |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 440-560mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Java |
| Type | Office Chairs |
Description
Our dependable single lever task operator chair features a posture curved seat with waterfall front and is fitted with an under-seat skirt. The backrest is contoured and sculpted to provide integrated lumbar support and is also height & depth adjustable. A robust gaslift provides easy seat height adjustment and is finished with a black 5 star base.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.