Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Wine |
| Back Height | 535-570mm |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Type | High |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 3-5 Hours |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| With Arms | None |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Yes |
| Seat Height | 455-575mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Depth | 440mm |
Product Information
| Brand | Java |
| Type | Office Chairs |
Description
Our dependable single lever task operator chair features a posture curved seat with waterfall front and is fitted with an under-seat skirt. The backrest is contoured and sculpted to provide integrated lumbar support and is also height & depth adjustable. A robust gaslift provides easy seat height adjustment and is finished with a black 5 star base.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.