‹ Prev
Next ›
Medium Back Operator Chair - Twin Lever with Height Adjustable Arms - Black Vinyl
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Back height adjustment
- Back angle adjustment
- Lumbar support - sculpted
- Arms - height adjustable
- Medium back
- Up to 8 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 41369NA
£475.64
Inc. VAT £570.77
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Vinyl |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Height | 490-570mm |
| Chair Colour | Grey |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Height | 430-550mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 14Kg |
Product Information
| Brand | Java 200 |
| Type | Office Chairs |
Description
Our trusty twin lever task operator chair features a posture curved seat with waterfall front and is fitted with an under-seat skirt. The backrest is contoured and sculpted with integrated lumbar support. The chair is certified to BS EN 1335 Level 3, and a robust gaslift provides easy seat height adjustment. It also offers easy back height, back rake and back tilt adjustment and is finished with stylish height adjustable arms and a black 5 star base.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.