‹ Prev
Next ›
Nautilus Designs Severn Ergonomic Medium Back Multi-Functional Synchronous Operator Office Chair With Adjustable Arms Blue - DPA1435MBSY/ABL
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Synchro mechanism
- Tension control
- Seat slide
- Back height adjustment
- Back rake adjustment
- Lumbar support - sculpted
- Arms - multi adjustable
- Medium back
- Up to 8 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
£781.68
Inc. VAT £938.02
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Height | 530mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Headrest Type | None |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Height | 440-540mm |
| Self Assembly | Yes |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Weight | 23.5kg |
Product Information
| Brand | Severn |
| Type | Office Chairs |
Description
Modest, sturdy and reliable, this ergonomic medium back chair is host to a range of features which allow adjustment to suit the user's preference. A medium height contoured backrest with a 3D curvature incorporates lumbar and spine support. A multi-set synchronous mechanism offers back height, back rake, forward seat tilt and seat slide adjustment. It also provides tension control adjustment to allow for the individual's bodyweight and is lockable in the upright position. A sturdy gaslift offers easy seat height adjustment and a large black nylon base fitted with twin wheel castors completes this impressive piece.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.