‹ Prev
Next ›
Thames Ergonomic High Back Multi-Functional Synchronous Operator Chair with Adjustable Arms - Blue
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Synchro mechanism
- Tension control
- Seat slide
- Back height adjustment
- Back rake adjustment
- Lumbar support - sculpted
- Arms - multi adjustable
- High back
- Up to 24 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 41467NA
£811.12
Inc. VAT £973.34
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back Height | 590mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Weight | 24kg |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Yes |
| Seat Height | 440-540mm |
| Seat Width | 510mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Thames |
| Type | Office Chairs |
Description
Modest, sturdy and reliable, this ergonomic 24 hour high back chair is host to a range of features which allow adjustment to suit the user's preference. A contoured backrest with a 3D curvature incorporates lumbar and spine support. A multi-set synchronous mechanism offers back height, back rake, forward seat tilt and seat slide adjustment. It also provides tension control adjustment to allow for the individual's bodyweight and is lockable in the upright position. A sturdy gaslift offers easy seat height adjustment and multi-directional, height adjustable arms as well as a large black nylon base fitted with twin wheel castors complete this impressive offering.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.