‹ Prev
Next ›
Troon High Back Leather Faced Executive Chair with Oak Effect Arms & Base - Black
Non-Returnable
- Seat height adjustment
- Traditional mechanism
- Tension control
- Arms - fixed
- High back
- Up to 8 hours recommended use
- 110kg weight capacity
- Self assembly
- StockCode: 41096NA
£707.92
Inc. VAT £849.50
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Leather |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Height | 750mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Weight | 22kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Height | 490-540mm |
| Seat Width | 540mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Self Assembly | Yes |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Troon |
| Type | Office Chairs |
Description
Stylishly classic and exuding integrity with its strength and function, this high back leather faced executive armchair is a clear choice for the discerning user. Featuring intricate stitch detailing to deluxe leather faced upholstery on the seat, lumbar sculpted backrest and matching armrests, it is finished with an oak effect wooden base and matching arms. Functionally, the chair offers a gaslift for easy seat height adjustment, and a mechanism which allows the user to fully recline in the chair and is adjustable for individual - bodyweight (tension control) which can be locked in the upright position.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.