‹ Prev
Next ›
Nobo Basic Melamine Mobile Whiteboard 1500 x 1200mm 1905240
- Supplied with a Nobo dry wipe marker
- 1 year surface guarantee
- Castors allowing for easy manoeuvrability
- Large pen tray
- High quality alumnium frame
- Melamine surface offering a good level of erasability for light use
- Dual sided mobile board with horizontal pivot
- Size: 1500 x 1200mm
£1,545.72
Inc. VAT £1,854.86
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Working area | 1500 x 1200 mm |
| Installation type | Portable |
| Surface material | Melamine |
| Frame | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Magnetic | No |
| Orientation | Horizontally |
| Product colour | Silver, White |
| Package width | 1350 mm |
| Package depth | 1750 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 28.6 kg |
| Pen tray included | Yes |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
The Nobo Basic Melamine Mobile boards are the functional economic choice. They have a non magnetic melamine writing surface suitable for light use. Dual sided mobile board with horizontal pivot. Large pen tray. Castors allowing for easy manoeuvrability. 1 year guarantee. - Non Magnetic Melamine Surface suitable for light use - Dual sided mobile board with horizontal pivot - Large pen tray - Castors allowing for easy manoeuvrability - Melamine surface requires cleaning after every use - 1 year guarantee
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.