‹ Prev
Next ›
Nobo 1901916 Impression Pro Nano Clean Tripod Flipchart Easel
- Steel magnetic whiteboard surface delivering an increased erasability, for moderate use.
- A slim and unobtrusive frame that maximises space on the easel's whiteboard surface
- Height adjustable tripod base
- Hooks included to hang a Nobo Flipchart Easel paper pad
- Innovative tear away bar makes removing pages from flipchart easel pad simple and easy
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
- 15 year surface guarantee
£438.04
Inc. VAT £525.65
Product Details
General Information
| Colour | White/Silver |
| Mounting type | Freestanding |
| Orientation | Portrait |
| Surface material | Steel |
| Product colour | Silver, White |
| Pen tray included | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable hooks | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Width | 680 mm |
| Depth | 680 mm |
| Height (max) | 184 cm |
| Pen included | Yes |
| Package width | 748 mm |
| Package depth | 1142 mm |
| Package height | 104 mm |
| Package weight | 12.2 kg |
Product Information
| Brand | N/S |
| Type | Flipchart Easel |
Description
Magnetic steel tripod whiteboard easel with a contemporary slim and unobtrusive frame maximises space on the board, with the spacious whiteboard pen tray sitting below the board so not encroaching on the board's surface. The tripod legs are adjustable for height and fully retract for storing or moving. Complete with flipchart pad hooks for use with Nobo flipchart easel pads, the innovative tear away bar makes removing pages simple and easy. Steel magnetic whiteboard surface technology delivers increased erasability, for moderate use.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.