‹ Prev
Next ›
Nobo Impression Pro 1500x1000mm Nano Clean Magnetic Whiteboard
- Lacquered steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use.
- Size: 150x100cm
- Contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface on the whiteboard
- InvisaMountâ„¢ system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- A stylish whiteboard pen tray for the storage of whiteboard markers and erasers
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
- 15 year surface guarantee
£606.48
Inc. VAT £727.78
Product Details
General Information
| Size | 1500x1000mm |
| Working area | 1482 x 972 mm |
| Installation type | Fixed |
| Surface material | Steel |
| Frame | Yes |
| Magnetic | Yes |
| Product colour | White |
| Width | 1494 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 984 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Pen tray included | Yes |
| Marker included | Yes |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Lacquered steel magnetic whiteboard with slim and unobtrusive frame that maximises space on the whiteboard surface. A stylish whiteboard pen tray sits below the board surface, ideal for storage of whiteboard accessories. The InvisaMountâ„¢ system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the board. The lacquered steel magnetic whiteboard surface delivers increased erasability for moderate use. Size: 150x100cm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.