‹ Prev
Next ›
Nobo Impression Pro Widescreen Magnetic Enamel Whiteboard Aluminium Frame 890x500mm 1915249
- Enamel magnetic whiteboard surface delivering a superior level of erasability for frequent use
- Size: 89x50cm
- Contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface on the whiteboard
- InvisaMountâ„¢ system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- A stylish whiteboard pen tray for the storage of whiteboard markers and erasers
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
- 25 year surface guarantee
£297.60
Inc. VAT £357.12
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Working area | 879 x 491 mm |
| Installation type | Fixed |
| Surface material | Enamel |
| Magnetic | Yes |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Product colour | White |
| Width | 891 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 503 mm |
| Weight | 3.86 kg |
| Pen tray included | Yes |
| Marker included | Yes |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Widescreen format enamel magnetic whiteboard with a contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface. The InvisaMountâ„¢ system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board, a stylish whiteboard pen tray is included for the storage of whiteboard markers and erasers. The enamel magnetic whiteboard surface offers a superior level of erasability and durability for frequent use. Size: 89x50cm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.